Вони з'являються, а потім зникають: факти про зірки


Яка зірка найближча до землі?

Це сонце. Воно розташоване всього лише за 150 млн. кілометрів від Землі, і за космічними мірками є середньою зіркою. Класифікується як жовтий карлик G2 головної послідовності. Воно перетворює водень в гелій ось вже 4,5 мільярди років, і, ймовірно, буде це робити ще протягом 7 мільярдів років. Коли у сонця закінчиться паливо, воно стане червоною гігантської зіркою, його розміри збільшаться в багато разів. Коли воно розшириться, то поглине Меркурій, Венеру, і можливо навіть Землю.

З чого складаються зірки?

Всі зірки мають однаковий склад. Народження зірки починається в хмарі холодного молекулярного водню, який починає гравітаційно стискатися. Матеріал збирається в кулю і продовжує стискатися під дією власної гравітації. Температура в центрі збільшується і розпочинається ядерний синтез. Вихідний газ був сформований ще під час Великого Вибуху і складається на 74% з водню і на 25% з гелію. З часом частина водню перетворюється в гелій. Ось чому наше Сонце складається з 70% водню і 29% гелію. Але спочатку зірки складаються з 3/4 водню і 1/4 гелію, з домішками інших мікроелементів.

Зірки знаходяться в ідеальному балансі

Будь-яка зірка знаходиться ніби в постійному конфлікті сама з собою. З одного боку, вся маса зірки своєю силою тяжіння постійно стискає її. Але розпечений газ, який створює величезний тиск зсередини, порушує її гравітаційний колапс. Ядерний синтез в ядрі генерує величезну кількість енергії. Фотони, перш ніж вирватися назовні, здійснюють подорож з центру до поверхні. Коли зірка стає яскравішою, вона розширюється і перетворюється на червоного гіганта. Коли ядерний синтез в центрі припиняється, то вже ніщо не стримує зростаючий тиск верхніх шарів і зірка руйнується, перетворюючись на білого карлика, нейтронну зірку або чорну діру. Цілком можливо, що зірок, які ми бачимо на небі, вже не існує, тому що вони знаходяться дуже далеко і їх світлу потрібно мільярди років, щоб долетіти до Землі.

Більшість зірок є червоними карликами

Порівнявши всі відомі зірки, можна зробити висновок, що найбільше є червоних карликів. Їхня маса менша ніж половина маси Сонця, а червоні карлики можуть важити навіть 7,5% сонячної маси. Нижче цієї цифри гравітаційний тиск не зможе стиснути газ в центрі для початку ядерного синтезу. Їх називаються коричневими карликами. Червоні карлики виділяють менше ніж 1/10,000 енергії Сонця, і можуть горіти десятки мільярдів років.

Масу і температуру зірки можна визначити за її кольором

Колір зірок може варіювати від червоного до білого або блакитного. Червоний колір відповідає найхолоднішим з температурою менш 3500 градусів Кельвіна. Наше світило є жовтувато-білим, з середньою температурою близько 6000 Кельвінів. Найгарячіші – блакитні, з температурою поверхні вище 12000 градусів Кельвіна. Таким чином, температура і колір пов’язані між собою. Маса визначає температуру. Чим більше маса, тим більше буде ядро і тим більш активний ядерний синтез буде відбуватися. Це означає, що більше енергії досягає її поверхні і підвищує її температуру. Але є виняток. Це червоні гіганти. Типовий червоний гігант може мати масу нашого Сонця, і бути білою зіркою протягом усього свого життя. Але в міру наближення до кінця свого існування, вона збільшується, яскравість зростає в 1000 разів і зірка здається неприродно яскравою.

Більшість зірок є парними

Багато зірок народжуються парами. Це подвійні зірки, де два світила обертаються по орбіті навколо загального центру тяжіння. Є й інші системи з трьох, чотирьох і більше учасників. Тільки подумайте, які красиві світанки можна побачити на планеті в чотирьох-зоряній системі.

#Зірки

76 views0 comments