5 речей, які впливають на вашу силу волі


Сила волі в житті людини є важливою складовою. Якими б талантами людину не нагородила природа, без сили волі досягти будь-чого  украй складно. У цій статті ми познайомимо вас з основними принципами, на яких будується людський самоконтроль.

1. Постійне прикладання зусиль.

Такий висновок зробив психолог з Америки Рой Баумайстер. Людську силу волі можна порівняти з м’язом: вона має властивості втомлюватися, а так само відновлювати свої сили після відпочинку. Висновок був зроблений після спостереження за людьми, яким доводилося тримати себе під контролем у визначених ситуаціях. Висновок такий: запас сили волі у людини обмежений і на все бажане її не вистачає. Якщо всі ресурси витратити для контролю в одній якійсь галузі, тоді в іншій людина неодмінно зазнає поразки. Ось наочний приклад: якщо людина кидає палити, вона намагається замінити цю шкідливу звичку чимось іншим, солодким, наприклад, або їжею вцілому.

2. Страх і почуття провини.

Не рідко буває так, що для того, щоб допомогти людині впоратися з проблемою і взяти себе в руки, близькі тиснуть на почуття провини. Це зовсім не правильний підхід. Вся справа в тому, що почуття провини, як правило, викликає стрес. Людський мозок відразу ж починає шукати приємні емоції, як засіб позбавлення від неприємних відчуттів. Почуття провини людина намагається заїсти, залити спиртним, розтратитись на шоппінг. Теж саме стосується і почуття страху. Для того щоб перевірити дану теорію, психологи звернулись до покупців продуктового магазину. Завдання перед людьми було наступне: думати про власну смерть. Результати експерименту показали, що покупці витрачали набагато більше грошей на їжу тому, що хотіли «заїсти стрес».

3. Неуважність і поспіх.

Ніколи не приймайте негайно рішень, які вимагають від вас сили волі. Справа в тому, що наш мозок автоматично обирає найпростіший варіант, а значить, не правильний. Для того щоб зробити правильний вибір, необхідно сконцентруватися і максимально зосередитись, так як в іншому випадку, легко можна піддатися спокусі. Один професор маркетингу з Стендфордської вищої школи бізнесу довів, що якщо людина не зібрана і легко відволікається, то вона легко піддасться спокусі. Яскравий приклад тому покупці: вони легко сприймають будь-яку рекламу або акцію магазину.

4. Благі наміри.

Вчених зацікавила дивна статистика: в Макдональдсі дуже зросли продажі біг-маків після того, як в меню з’явилась більш здорова їжа. Така статистика підтвердилась після того, як психологи провели такий експеримент: ввели в меню салати. Знову гамбургери стали продаватись на багато частіше. Розум людини влаштований так, що не рідко він приймає майбутнє рішення за вже скоєну дію. Виходить, що при появі такої опції, як «з’їсти салат» автоматично прирівнюється до підсвідомого вибору саме цієї страви. А якщо вибір зроблений правильно, то тепер можна трохи розслабитися і побалувати себе менш здоровою їжею.

5. Дефіцит глюкози.

Вчені Університету Південної Дакоти зробили наступний висновок: людський мозок втрачає контроль над ситуацією, економлячи енергію. Мозок витрачає багато енергії з величезною швидкістю, але коли енергія підходить до кінця, мозок починає її економити і не розтрачувати. Для підтвердження цієї теорії був проведений наступний експеримент: учасникам був запропонований вибір призу: грошова сума в розмірі 120 доларів, які можна забрати прямо зараз і 450 доларів, які можна забрати тільки через тиждень. В психології це класичне випробування  сили волі: моментальна менша винагорода або більш вигідна, але з більш пізнім терміном отримання.  У всіх учасників перед початком експерименту взяли аналіз крові на цукор, а після першого етапу експерименту запропонували колу: або звичайну, або дієтичну. Ті учасники, які обрали звичайну колу, набагато частіше проявили витримку і приймали рішення дочекатися більш істотного винагороди.

36 views0 comments