Як побороти сором’язливість?


Сором’язливість – це не найзручніша риса характеру. Вона заважає людині рухатися до успіху, заявляти світу про себе і, в кінцевому рахунку, не дозволяє самореалізуватися. Сором’язливість властива інтровертам. Безумовно, сором’язливість має свої плюси (адже сором’язливі люди, як правило, дуже чітко продумують, що і як їм потрібно сказати або зробити – а це буває корисно), тільки зворотньою стороною сором’язливості є страх бути осміяними, непочутими, ображеними.


Вам знайомий стан нервозності, коли хочеться висловитися, але не вистачає впевненості в тому, що ваші слова не прозвучать глупо? Ви відчуваєте, що сором’язливість не дозволяє вам вибратися з тіні?


З цією проблемою можна впоратися – давайте спробуємо розібратися, як побороти сором’язливість. Чудово, якщо у вас є можливість звернутися за допомогою до фахівця. Під чуйним керівництвом знаючої людини впоратися з сором’язливістю набагато простіше. Але можна спробувати побороти сором’язливість і самостійно.

Для початку важливо познайомитися з сором’язливістю ближче, розібратися в причинах її виникнення. Часто коріння сором’язливості йде в раннє дитинство. Іноді найближчі для нас люди, наші батьки дозволятють собі необережні зауваження та знецінення не зовсім вдалих ініціатив своїх дітей. Така реакція народжує у дитини невпевненість, страх того, що знову будеш осміяний за спробу щось зробити чи сказати. А бувають випадки, коли сором’язливість формується в результаті невдалого досвіду спілкування з однолітками. Діти жорстокі. У прагненні самоствердитися вони часто вибирають слабких і скромних для того, щоб, третируючи їх, зміцнювати власну самооцінку. Причин, через які виникає сором’язливість багато і дуже важливо зрозуміти, яка з них Ваша. Зрозуміти причину проблеми – перший і дуже важливий крок до її вирішення.


Тим, хто намагається побороти сором’язливість, дуже важливо розуміти, що критика і осміяння оточуючих для багатьох людей є одним із способів позбавитися від накопичених негативних емоцій. Зрозумійте, неадекватна поведінка людей, яке Ви сприймаєте на свій рахунок, викликаєте не Ви, а їх власні проблеми.

Вчіться реагувати правильно на невдачі. Згадайте, як ви переживали останню невдачу. Ви відчували майже фізичний біль? Це психологічний стан, з яким потрібно боротися. Менше думайте про невдачі. Ви схильні повертатися до них знову і знову, до тих пір, поки ви не почнете відчувати себе цілковитим невдахою? Спробуйте мислити інакше. Одного разу проаналізуйте неприємну ситуацію і відпустіть її.

До речі, є думка, що інтроверти зазвичай більш інтелектуальні, ніж екстраверти. Це означає, що ваші думки, не менше розумні, важливі і цікаві, ніж думки і судження інших людей. Не бійтеся висловлюватися, адже думка, похована у вашому мозку, дійсно не несе ніякої цінності для суспільства.


Причини виникнення сором’язливості у кожного свої, і способи її подолання завжди різні. Загальні рекомендації, описані в цій статті універсальні, але, в більшості випадків, для того, щоб розкріпачитися, розпрямити спину і почати дихати на повні груди потрібна індивідуальна опрацювання проблеми. Якщо питання як побороти сором’язливість вам все ще здається дуже складним, і Ви відчуваєте, що самостійно з проблемою не впоратися, зверніться за допомогою до фахівця і Ваше життя заграє яскравими фарбами.

39 views0 comments